Nauka Słówek Angielskich

29 March 2018
Nauka Słówek Angielskich - Nauka Języka Angielskiego od Podstaw

Nauka Języka Angielskiego od Podstaw

Kiedy rozmawiam z osobami, które marzą o tym, aby mówić po angielsku, często spotykam się z postawą perfekcjonisty: Albo odezwę się jak Londyńczyk albo wcale. Wydaje nam się, że, aby odważyć się powiedzieć coś po angielsku potrzebujemy znać angielski na bardzo zaawansowanym poziomie.

Czy faktycznie potrzebujemy znać aż 170 tysięcy słów żeby się komunikować po angielsku?

Język angielski według Oxford English Dictionary posiada obecnie w użyciu 171,476 słów, z czego przeciętny angielski rozmówca używa około 5000 słów. Poligloci często podkreślają, że w dziedzinie języków sprawdza się  zasada Pareto, gdzie za znakomitą większość komunikacji odpowiada niewielki procent słów. Tony Buzan w swojej książce “Pamięć na zawołanie” twierdzi, że za zrozumienie 50 % prostych dialogów w każdym języku odpowiada tylko 100 słów. Tak, tylko 100.

Jeśli opanujemy poziom A1, czyli około 1000-1500 słów, będziemy w stanie prowadzić proste rozmowy z obcokrajowcami na wyjeździe zagranicznym, porozumieć się w sklepie i w hotelu w nieskomplikowanych kwestiach.

Poziom B1, kiedy znamy już od 3000 do 4500 słów to już całkiem sprawna komunikacja. Nie mówimy jeszcze bardzo poprawnie, nasze wypowiedzi są dość proste i nie mamy jeszcze dużej płynności w mówieniu. I co z tego, jeśli potrafimy już zaprzyjaźnić się                 z turystami z zagranicy, zrozumieć żarty po angielsku i poradzić sobie w większości sytuacji z jakimi spotykamy się jako turyści. Można się wtedy poczuć komfortowo, czyż nie? Nasi uczniowie w Masterschool opanowują takie umiejętności w 6 miesięcy na kursie Szybki Angielski 1.0

Jak zaplanować naukę słówek angielskich?

Wpisz w wyszukiwarkę: lista 3000 najczęściej używanych słów w języku angielskim, wybierz z nich głównie rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki, to od tych słów warto zacząć.

Po drugie, selekcjonuj słówka, nie opieraj się na bardzo ambitnych podręcznikach, w których jesteśmy zmuszani do opanowywania dużej ilości słówek które w małym stopniu ułatwią nam rozmowę. Jeśli zaczynamy dopiero naszą przygodę z językiem angielskim jaka jest szansa, że będziemy potrzebować w rozmowie słówka “cupboard” (szafka kuchenna), “braids” (warkocze) lub “rhino” (nosorożec) - są to słowa, które często pojawiają się w pierwszych rozdziałach tradycyjnych podręczników do nauki angielskiego.

Warto wybierać słówka, które są powiązane z tym co nas interesuje, o czym często rozmawiamy po polsku, z naszym stylem życia. Przykładowo, jeśli lubimy gotować albo delektować się oryginalnymi potrawami w restauracjach za granicą, warto przeznaczyć czas na naukę nazw owoców, warzyw, przypraw i sposobów przygotowywania potraw.

W jaki sposób uczyć się słówek angielskich?

Zawsze w zdaniach, w dialogach. Kiedy “wkuwamy” pojedyncze słówka w oderwaniu od kontekstu, będzie nam później ciężko budować ładne, naturalnie brzmiące zdania po angielsku. Możemy mieć wtedy tendencję do dosłownego tłumaczenia kwiecistych polskich zdań na angielski. Skutki można sobie łatwo wyobrazić :-)  

Warto uczyć się całych zwrotów. Przykładowo, jeśli chcę powiedzieć, że planuję wyjechać w podróż służbową potrzebuję zwrotu “go on business trip”, to zwrot, którego należy się nauczyć w całości. Co z tego, że rozumiemy każde słowo z osobna, jeśli nie potrafimy ich razem “skleić” w taki zgrabny zwrot?

Kursach Szybki Angielski są tak genialnie pomyślane, że uczymy się całych zdań i wyrażeń i powtarzamy je tak często i na tak wiele sposobów, że w głowie pozostają nie tylko nowe słowa, ale całe zwroty, z których możemy później tworzyć miliony własnych kombinacji. Chodzi o to, aby tak się zautomatyzowały, żebyśmy mogli ich używać bez zastanawiania się. Jest mi zawsze bardzo miło, kiedy słyszę ładne angielskie zdania u uczniów, którzy zaczęli u nas naukę zaledwie dwa miesiące temu, i to od podstaw.

Od samego początku używaj języka angielskiego

Tradycyjna nauka języka zwykle zaczyna się od tłumaczenia czytanek oraz teorii i wykładów z gramatyki. Właśnie tak sto lat temu uczono w szkołach łaciny. Języka ciężko jest się w taki sposób nauczyć, nasz mózg tak nie działa. Ucząc się w ten sposób zrobimy dobry wynik na teście pisemnym, ale kiedy przyjdzie nam się odezwać … z tym często będzie gorzej. Dlatego ważne jest aby od samego początku szukać okazji żeby mówić w tym języku. Na kursach szybki angielski języka polskiego nie używa się wcale, uczniowie mówią po angielsku przez całe zajęcia i to od lekcji numer jeden. Da się :-)

Edyta Łukiewicz

nauka języka angielskiego