Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej

11 July 2018
Jaką Szkołę Językową Wybrać? Czym Się Kierować Przy Wyborze Kursu Angielskiego?

jaką szkołę językową wybraćJaką szkołę językową wybrać?

Wiele osób chcących uczyć się języka przez długi czas zadaje sobie pytanie gdzie uczyć się angielskiego. W dzisiejszych czasach jest tak ogromny wybór szkół i kursów angielskiego, że od samego poszukiwania może odechcieć się nauki. Dobranie zajęć, które będą optymalne dla naszego poziomu wiedzy, charakteru, potrzeb, a na dodatek takich, które zmieszczą się w naszym pękającym w szwach grafiku może stanowić nie lada wyzwanie. Do tego dochodzi oczywiście cena i samo wyjście z domu – do grona nieznajomych, gdzie na pewno ośmieszę się swoim słabym językiem, a wszyscy będą lepsi ode mnie. Wcale nie! To kompletnie nieprawidłowe nastawienie i dokładanie sobie niepotrzebnego stresu. Zobacz, że kurs angielskiego może być przyjemny, a jego wybór prosty i oczywisty.

Dla własnych potrzeb czy do pracy?

Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z własnymi potrzebami. Po co mi angielski? Czy może chcesz swobodnie podróżować? Nawiązywać ciekawe kontakty? Podnieść swoje kwalifikacje? Jeśli tak, to czy masz własną firmę i chcesz poszerzyć jej działalność na klientów zagranicznych, czy jesteś już zatrudniony i pracodawca wymaga znajomości angielskiego w jakiejś konkretnej dziedzinie? Nikt nie mówi, że trzeba wybrać jedną opcję. Ludzi jest wiele i każdy ma bardzo konkretne, często złożone potrzeby. Najlepiej napisz swoje odpowiedzi na kartce, to pomoże je sprecyzować. Sprawdź też, czy szkoła, nad którą się zastanawiasz wystawia certyfikat ukończenia kursu.

Co już potrafisz, a co wymaga podrasowania?

Przede wszystkim, nie odstraszaj się, kiedy twoje odpowiedzi brzmią kolejno „nic” i „wszystko”. Właśnie po to istnieją szkoły językowe. Nikt tu wcale nie zakłada, że przyjdziesz na zajęcia mówiąc jak rodzony londyńczyk, ani że wszystko od razu zrozumiesz. Jesteśmy tu właśnie dla ciebie. Chcemy pomóc, nie osądzać! Jeśli więc nie miałeś/aś żadnej styczności z angielskim, wybierz grupę na poziomie podstawowym i pozbądź się wszelkich oczekiwań i strachu, a reszta pójdzie gładko. Jeśli natomiast angielski przewijał się już w twoim życiu – w szkole, w filmach, w muzyce, a może nawet na wycieczkach – zastanów się co idzie ci najgorzej i podążaj w tym kierunku. Gramatyka? Mówienie? Słuchanie ze zrozumieniem? Wybierz kurs, który kładzie największy nacisk na to, co idzie ci najsłabiej, nie taki, na którym mógłbyś zabłysnąć. Pamiętaj, że dużą pomocą są testy poziomujące dostępne za darmo na wielu stronach szkół językowych.

W grupie, indywidualnie, czy online?

Jeżeli w grupie, to małej. Takie zajęcia świetnie rozwijają umiejętność swobodnej komunikacji i pracy w zespole, ale przy dużych grupach ciężko o dobre i szybkie efekty. Przy indywidualnych lekcjach z lektorem, cała uwaga skupiona jest na nas, co z jednej strony może stresować, lecz z drugiej zapewnia stuprocentową efektywność – oczywiście jeśli upewnimy się, że uczy nas doświadczony i profesjonalny lektor. Kursy online często wliczone są w cenę zwykłych i traktowane raczej jako uzupełniający dodatek, lecz dla wyjątkowo zabieganych jest to świetna opcja. Lekcje są bardziej usystematyzowane niż jak byśmy chcieli uczyć się na własną rękę, co zwiększa wydajność uczenia. Niezależnie od tego jaki sposób nauki wybierzemy, warto pamiętać, że dobra szkoła językowa poza samą nauką pozytywnie wpływa również na samą motywację do niej. Dzięki dobrze zaplanowanym zajęciom łatwiej trzymać się założonego planu i rozwijać swoje zdolności językowe.

Po wzięciu pod uwagę tych paru punktów, wystarczy przejrzeć ofertę szkół językowych w okolicy i wybrać najlepszy kurs angielskiego dla siebie. Weź też pod uwagę doświadczenie szkoły. Pamiętaj, że kursy angielskiego często wydają się drogie, ale przy profesjonalnym nauczaniu, taka inwestycja w siebie bardzo się opłaca. Przy tak starannych poszukiwaniach, zaczniesz mówić po angielsku in no time!

jaką szkołę języka angielskiego wybrać