Bywa, że spędzamy wiele godzin na nauce języka obcego, starając się powiększyć swój zasób słownictwa, znajomość gramatyki lub ucząc się przydatnych wyrażeń – i nic z tego, na drugi dzień zapominamy wszystkie nowe informacje. Jak więc nauczyć się uczyć? Nigdy nie jest za późno na wdrożenie tych 5 sprawdzonych zasad uczenia się.
1 – Wypowiadaj słówka na głos
Patrzenie na wyrazy zapisane na kartce lub ekranie w żadnym stopniu nie równa się wypowiadaniu ich na głos, głośno i wyraźnie. Nawet lepiej: spróbuj odegrać ich znaczenie przerysowanymi, teatralnymi gestami. Patrzenie na kartkę może zadziałać skuteczniej na wzrokowców, ale większość z nas uczy się tym skuteczniej, im dostaje więcej różnorodnych bodźców, które angażują wszystkie zmysły. Dlatego wypowiadanie słów na głos i usłyszenie tego, jak brzmią może okazać się dużo skuteczniejsze.
2 – Jak nowe słówka to tylko w kontekście
Nowe wyrazy bez kontekstu mogą łatwo i szybko ulecieć z głowy. Ucząc się nowych słówek, warto od razu umieszczać je w zdaniach i recytować je na głos. W ten sposób szybciej rozumiemy nie tylko jak używać nowych słów, ale przy okazji chłoniemy także strukturę zdań po angielsku. Jest to szczególnie przydatne w przypadku wyrazów, które po polsku i angielsku brzmią podobnie, a mają całkiem inne znaczenie; wtedy zmniejszamy ryzyko, że wyrazy będą się nam mylić.
3 – Pobudź swoją kreatywność
Właściwie każdy sposób na większe zaangażowanie mózgu podczas nauki z pewnością przyniesie efekty. Jeżeli skojarzysz sobie nowy wyraz z czymś śmiesznym lub z historyjką działającą na wyobraźnię, błyskawicznie go zapamiętasz. Może to polegać na skojarzeniu słówka w języku obcym z jakimś wyrazem po polsku i stworzenia na tej podstawie zabawnej wizualizacji, lub utworzeniu w wyobraźni obrazu zawierającego dany wyraz. Oczywiście, ciężko w ten sposób zapamiętać duże ilości wyrazów, ale dla kilku kłopotliwych ten sposób z pewnością się sprawdzi.
4 – Zanurz się w języku
Otaczaj się angielskim ze wszystkich możliwych stron. Warto zaopatrzyć się w karteczki samoprzylepne i na przykład okleić wszystkie rzeczy w domu ich angielskimi odpowiednikami. Jeśli już je opanujesz, możesz w kilku miejscach w domu wywiesić inne wyrazy, których się uczysz, także te trudniejsze lub bardziej abstrakcyjne. Jeszcze lepiej, jeśli dodasz do nich ilustrację i będziesz wymawiać je na głos zawsze, gdy tylko na nie spojrzysz.
5 – Stwórz mapy myśli
Właściwie wszystkie te metody opierają się na prostej zasadzie – większego zaangażowania mózgu i zmysłów. Mapy myśli też się do tego zaliczają. Możemy wziąć każdy monotonny spis słówek i zrobić z niego przejrzystą, kolorową, logiczną mapę myśli ułatwiającą zapamiętywanie. Główną zasadą, jaką należy się tu kierować to: od ogółu do szczegółu. Oprócz tego, właściwie wszystko zależy od osoby, ale warto użyć do tego dużą kartkę i jak najwięcej kolorów, obrazków, ładnych strzałek, itp. W ten sposób możemy kategoryzować wyrazy z każdej dziedziny wedle własnego rozumowania, tym samym lepiej zapamiętując znaczenie słówek.
Autor: Magdalena Złoczewska